-Gizle-
-Gizle-

Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BAŞAKŞEHİR SİVİL TOPLUM PLATFORMUNUN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINDAN BEKLENTİLERİ
20.12.2013, 20:21 (Bu konu en son: 20.12.2013 Tarihinde, Saat: 20:25 düzenlenmiştir. Düzenleyen: CUMA TAŞ.)
Yorum: #1
BAŞAKŞEHİR SİVİL TOPLUM PLATFORMUNUN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINDAN BEKLENTİLERİ
İLE İLGİLİ RAPOR
Başakşehir STK platformu her ay düzenli olarak toplanmaktadır. Yaklaşık 45 dernek ya da vakfın üye olduğu platform Başakşehir' in ortak problemlerine ilişkin bir raporu belediye başkan adaylarımıza sunmayı kararlaştırmıştır. Bu problemlere ilişkin somut çözüm önerilerimizi talep edilmesi halinde ayrıca sunacağız. Ancak bu aşamada adaylarımızın seçilmeleri halinde bu problemleri öncelikle ve ivedilikle çözmek için samimiyetle gayret sarfedeceklerinin sözünü almak istiyoruz. Beklentilerimizi aşağıda sırayla yer almıştır.
Başakşehir STK Platformu
Yönetim Kurulu Adına
Şakir OKUTAN


1- BAŞAKŞEHİRDE YAPILAN BİNALARDA SOSYAL ALT YAPI TAMAMLANMALIDIR
Köy hayatından şehir hayatına gelince, ya da mahalleden siteye taşınınca bir anlık bir boşluk yaşanıyor. Herkes etrafına bakarak ortama ayak uydurmaya çalışıyor. Olup biteni anlamaya ve anlamlandırmaya gayret ediyor. İdeali değil aramak yerine, var olanı kabullenip onunla yaşamaya çalıyor. Büyük hayallerle aldığı dairesinin sosyal alt yapısının da düşünülmüş olacağını varsayıyor. Öyle ya, başka KİPTAŞ, TOKİ ve diğer inşaat firmalarımız bu işi profesyonelce yapıyorlar. Tecrübeleri gereği yapılması gerekenler düşünülmüş olmalı. Değil mi ki KİPTAŞ ve TOKİ ne fiyat belirlerse, o fiyattan pazarlıksız mal satıyor. Yani para problemi yok. … Dairesine yerleşince eksiklikleri üzülerek görüyor, ama bu seferde müdahale şansı yok. Apartmanda yönetim yok. Her şeye site yönetimi karar veriyor. Boş bir araziye bir şehir kuracaksınız, bu şehrin sosyal altyapı problemi olacak.. inanılır gibi değil.
KİPTAŞ, TOKİ ve diğer inşaat firmalarımız 40-50 ailenin yaşayacağı bir bina yaparken bu binanın alt katına ya da son katına çok amaçlı toplantı salonları yapmalıdırlar. Bu sayede insanımız kültürünü yaşamalı ve yeni nesillere de aktarabilmelidir. Aksi halde gençliğin zararlı alışkanlıklara bağımlı hale gelmesi kaçınılmazdır. Sosyal etkinliğin içersinde olmayan, sporda olmayan bir gencin suç ortamlarında olması yadırganmamalıdır. Bunun vebali de tüm toplumadır. Başakşehir'de TOKİ VE KİPTAŞ bitmiş binalara çok amaçlı salonlar yapmalı, yeni yapılmakta olan binalarda bunu plana koymalıdır.
Belediye bitmiş site halindeki blokların altına salonlar yapmalı, yeni yapılmakta olan binalarda bunu plana koymalıdır. Bu hususun takipçisi olmalıdır.

2- Otoparksız bina olmamalıdır.
Belediye otoparkı olmayan binalara ruhsat vermemelidir. Belediyeler otopark ücretini yine almalı, otopark yapmalı ama otopark ücretini ödedi diye, otoparksız bina yapımına ruhsat vermemelidir. Bu hususta karar alan Belediyelerin tecrübelerini kullanmalıdır.
3- BAŞAKŞEHİR'DE ARAÇ ÇEKİLMESİNE SON VERİLMELİDİR.
Bilindiği üzere, trafiği kapatan araçların çekici marifetiyle kaldırılmasına ilişkin bir uygulama var. Bu uygulama zaman içersinde mecrasından çıkararak tam bir rant kapısına dönüştü. Vatandaş ile polisi karşı karşıya getiren bir durum haline geldi. Artık trafiğe engel olan araçlar değil, otoparka yakın ve kolay çekilebilecek araçlar çekilir oldu.
İçişleri Bakanlığının 28.03.2011 tarih ve 2232/69243 sayılı “Park yasağı uygulamaları, araçların çekilmesi ve otoparklarda alınacak tedbirler” konulu genelgesi gereği¸ park ihlali yapan her araç çekilememesi, park yasağı ihlal edilmiş ise ceza makbuzu düzenlenmesi gerekiyor. Ancak, trafik vakfına gelire odaklanmış bir mantıkla araçlar çekilmek için adeta pusuya düşürülüyor.
Başakşehir'de trafik yoğunluğu olmamasına ve özellikle de gündüz trafiği iyice azalmasına rağmen, araçlar çekilmektedir. Bu yetkinin kötüye kullanılması, görevin ihmal edilmesidir. Bu şekilde araçları çekilenler savcılığa suç duyurusunda bulunmalıdırlar.
4- CAMİLERİN ETRAFI YAŞAM ALANLARINA DÜNÜŞTÜRÜLMELİDİR.
Başakşehirdeki camilerin etrafına içersinde çay içilebilecek, kitap okunabilecek, sohbet edilebilecek mekanlar oluşturulmadır. Bu hususta çok sayıda talep gelmektedir.
Yine camilerin civarına çardak türü oturulabilecek mekanlar yapılmadır.
Kayaşehir'deki camiler ivedilikle yapılmalıdır.
5- BAŞAKŞEHİRDE STK'LARIN ORTAK KULLANIMINDA OLACAK BİR KÜLTÜR POMPLEKSİ YAPILMALIDIR.

Toplumsal grupları en iyi ifade eden, toplumun nabzını ve toplumdaki farklılıkları zenginlik olarak gösteren dernek ve vakıflarımızın ortak adı olan sivil toplum kuruluşlarımıza belediye eliyle destek olmalıyız.
STK'ların ortak kullanabilecekleri, insanlarımızın sıkça uğrayabilecekleri, alış veriş merkezleriyle aynı yerde, gençlerimizin vakitlerini faydalı işlerde kullanabilecekleri mekanlara ihtiyaç vardır. Başakşehiri kültürel alanda marka yapmanın yolunda ciddi bir adım olacak kültür kompleksi bölgeyi otel bölgesi olmaktan çıkarıp her yönüyle bir medeniyet merkezi haline getirmenin ilk ciddi adımı olacaktır.
İçersinde sportif etkinliklerin, sinema salonlarının, çok amaçlı toplantı salonlarının, STK'lara cüz'i ücretlerle kiraya verilecek büroların bulunduğu bir kültür merkezine acilen ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaca yönelik çalışmayı kamu adına Belediye Başkanlığımız yapmalıdır.
Geçici olarak Sular Vadisinde bulunan Vadi Center, kültür merkezi olarak kullanılmalıdır.

6- SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ETKİNLİĞİ ARTTIRILMALIDIR.
Stk'lar toplumun beyni konumundadır. Toplumun nabzı buralarda atmaktadır. Bu nedenle STKları etkin hale getirmek gerekir. Bunun için;
1- STK'lara bir yer tahsis edilmelidir.
2-Bilbordları ücretsiz kullanabilmelidirler.
3- Belediyenin yaptığı kültürel etkinlikler STK'lar eliyle yapılmalıdır.
4- Kültürel etkinliklerde STK ların görüşü alınmalıdır.
5- Toplumsal projelerde STKların görüşü alınmalıdır.

7-SULAR VADİSİNİN KÜLTÜR VADİSİ OLARAK DÜZENLENMELİDİR.

Sular Vadisi, Başakşehirin diğer bölgelerinin ve yakın ilçelerinin ilgisini çeken bir mekan haline gelmiştir. Ancak olumsuzluklar ivedi olarak giderilmelidir. Bu kapsamda;
1- Vadinin havuzları su ile doldurulmalı, vadi boyunca su akmalıdır.
2- Vadi boyunca meyve ağaçları dikilmeli, çocukların meyve ağaçlarını tanıması sağlanmalıdır.
3- Vadi boyunca banklar ve oturulabilecek mekanlar arttırılmalıdır.
4- Vadideki kafeler denetlenmeli, gençlere kötü örnek olanlara engel olunmalıdır.
5- Vadinin aşağı kısmı ışıklandırılarak güvenli hale getirilmelidir.
6- Vadi boyunca, özellikle yaşlılar dikkate alınarak mescitler oluşturulmalıdır.
Sular Vadisinin içersinde kültürel etkinliklere özel bir bölüm ayrılmalıdır. Vadi Center bu amaçla bir süre kullanılmalıdır.
7- Sular Vadisinin ismi, "Kültür Vadisi" olarak değiştirilmelidir.


8- ÖZÜRLÜLER REHABİLİTASYON MERKEZİ YAPILMALIDIR.
Özürlülere ilişkin rehabilitasyon merkezi ivedi olarak yapılmalıdır.

9-BAŞAKŞEHİRDE HIZLI ARAÇ KULLANIMI, EHLİYETİ OLMAYAN
GENÇLERE ARAÇ VERİLMESİ CİDDİ BİR PROBLEM
OLUŞTURMAKTADIR.

Başakşehirimizde hızlı araç kullanan, hız limitlerini aşan sürücüler ve ehliyeti olmadığı halde araç kullanan gençlerimiz bulunmaktadır. Bu durum can ve mal güvenliği yönünden ciddi bir tehlike arzetmektedir.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz senelerde ehliyetsiz gençlerin yaptığı kaza sonucu 2-3 çocuğumuz ölmüştü. Bizim tehlikeye atacak canımız, feda edebileceğimiz bir ferdimiz yok.

Hem çevremizi rahatsız etmemek hem de can ve mal güvenliğini tehlikeye atmamak için; sürücülerimizin hız limitlerine ve trafik kurallarına uygun davranmasını, ailelerin ehliyetsiz gençlere araç vermemesi ve gençleri dikkatli olması konusunda uyarması gerekmektedir.

10- GENÇLERİN ENERJİLERİNİ ATABİLECEKLERİ SOSYAL PROJELERE ÖNEM VE ÖNCELİK VERİLMELİDİR.
Bu amaçla STK'lar eliyle;
1- Çekildiğimiz coğrafyaları tanıma ve gezi programları yapılmalıdır.
2- Okuldaki toplantı salonları düzenlenmelidir.
3- Makale, ses ve şiir yarışmasına ilişkin programlar yapılmalıdır.
4- Tarihi ve kültürel gezilere ilişkin programlar yapılmalıdır.
5- Satranç yarışmasına ilişkin programlar yapılmalıdır.
6- Spor yapılabilecek alanlar arttırılmalıdır.
7- Spor turnuvaları teşvik edilmelidir.
8- Evlilik öncesi eğitime ilişkin programlar yapılmalıdır.
9- Babalara yönelik "babalık kursları" açılmalıdır.
10- Gençlerin sosyal projelere, organizatör olarak, katılmalarının önü açılmalıdır.

MAZLUMUN ZALİMDEN ÖCÜNÜ ALACAĞI GÜN,ŞÜPHESİZ ZALİMİN ZÜLMETTİĞİ GÜNDEN DAHA ÇETİN OLACAKTIR.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder Yeni Yorum Gönder


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  BAŞAKŞEHİR STK PLATFORMU CUMA TAŞ 0 306,485 10.12.2013 21:31
Son Yorum: CUMA TAŞ

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi